Anasayfa     Site Haritası     Yardım        İletişim
 
 
Internet adreslerinde görülen kısaltmalar ne anlama gelir?
 

 

İnternet'e bağlı kuruluşlar değişik gruplara ayrılabilir ve bir kuruluşun domain adresi, o kuruluş hangi gruba dahilse ilgili kısaltmayı bazı istisnalar dışında mutlaka içerir. Ayrıca, ülkelerin 2 harfli tanitim kodları da (Amerika Birlesik Devletleri ve Kanada çıkışlı adreslerin çoğu ve geniş bir kitleye servis sunan bazı birimler dışında) adresin sonuna eklenir. Internet adresi, eğer özel amaçlı bir servise (ftp, gopher, www gibi) aitse, genellikle, bu durum, adresin başında kullanılan bir kısaltmayla verilir. Asağıdaki liste, adreslerde kullanılan bazı kısaltmaları ve ne anlama geldiklerini göstermektedir:

gov 
: 
Hükümet kuruluşları 
edu 
: 
Eğitim kurumları (üniversiteler gibi) 
org 
: 
Ticari olmayan, kar amacı gütmeyen kuruluşlar 
com 
Ticari kuruluşlar 
mil 
: 
Askeri kuruluşlar 
net 
: 
Servis Sunucuları (Internet Servis Sağlayıcıları gibi)
ac 
: 
Akademik kuruluşlar (bazı ülkelerde edu yerine kullanılmaktadır) 
int
:
uluslararası organizasyonlar, kuruluşlar
ftp 
: 
FTP Arşiv Sitesi (ön ek)
www 
: 
World Wide Web Sitesi (bazen web de kullanılır) -ön ek-

Bazı ülke kısaltmaları : tr:Türkiye, jp:Japonya, uk:Ingiltere, it:İtalya, ch:Isviçre, ca:Kanada, ru:Rusya, id:Endonezya, nl:Hollanda, de:Almanya, fr:Fransa, il:İsrail, no:Norveç, se:İsveç, fi:Finlandiya, gr:Yunanistan, hr:Hırvatistan, yu:Yeni Yugoslavya, br:Brezilya, bg:Bulgaristan

Örnek domain adresleri : hokudai.ac.jp (jp=Japonya), bilkent.edu.tr (tr=Turkiye), oak.oakland.edu, servis.net.tr, www.microsoft.com, ftp.netscape.com, tubitak.gov.tr, garbo.uwasa.fi (fi=Finlandiya, www.nato.int (Nato).

Genel olarak bu sınıflamaya uyulsa da, bazi domain adlarında daha farklı sözcük grupları da olabilir ( rl.ac.uk (uk=Ingiltere), www2.itu.edu.tr gibi). Özellikle .com domain-lerindeki sıkışmadan dolayı, yeni global domain adları oluşturma çalışmaları 1997 ortalarında tamamlanmıştır. Yeni kullanıma açılan alan adları şunlardır :

arts 
: 
Sanat ve kültür ile ilgili siteler 
firm 
: 
Ticari Firmalar
info 
: 
Bilgi servisi sunan siteler
nom 
Kişisel domainler için kullanılan adresler 
rec 
: 
Eğlence siteleri 
stor 
: 
Alışveriş merkezleri, ticari ürün satılan yerler
web 
: 
www ile ilgili servis sunan siteler